Geri git   Panik Atak Forum > Paylaşım Bölümü > Panik-Atak

Panik-Atak Panik-Atak ile ilgili paylaşmak istedikleriniz, Sn. Dr. Nihat Kaya'ya yöneltmek istediğiniz sorularınız ..

Seçenekler Stil
Alt 25-04-2011, 21:14
kurabi kurabi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

kurabi is on a distinguished road
Standart tüm vücut karıncalanması, kafada ve burunda basınç hissi

merhaba arkadaşlar. ben de 4 senedir anksiyeteden muzdaribim. anksiyete süresince korkulabilecek her şeyden korkup, kafama takabileceğim her şeyi taktım. ancak, son 2 aydır ayaklarım tamamen karıncalanıyor. sanki üstüne oturulmuş kansız kalmış gibi şiddetli. bunun dışında burnumun içinde bir basınç hissi oluşuyor ve sonra tüm başımın içine giriyor bu basınç. sanki birazdan patlayacakmışım gibi şiddetli. bazen basıncı tüm vücudumda hissettiğim de oluyor. aynı şeyleri yaşayan arkadaşlar var mı? varsa atlattınız mı ? şimdiden teşekkürler.
Alt 25-04-2011, 21:19
melankoli melankoli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

melankoli is on a distinguished road

Alıntı:
kurabi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
merhaba arkadaşlar. ben de 4 senedir anksiyeteden muzdaribim. anksiyete süresince korkulabilecek her şeyden korkup, kafama takabileceğim her şeyi taktım. ancak, son 2 aydır ayaklarım tamamen karıncalanıyor. sanki üstüne oturulmuş kansız kalmış gibi şiddetli. bunun dışında burnumun içinde bir basınç hissi oluşuyor ve sonra tüm başımın içine giriyor bu basınç. sanki birazdan patlayacakmışım gibi şiddetli. bazen basıncı tüm vücudumda hissettiğim de oluyor. aynı şeyleri yaşayan arkadaşlar var mı? varsa atlattınız mı ? şimdiden teşekkürler.
Doğru adrestesinizBurada bunları ve benzerlerini yaşayan bir sürü insan bulabilirsin...Ama hep dediğimiz gibi PA beynimizin bize oynadığı bir oyundan başka bir şey değil.Burada kalp krizi geçirdiğini sanan bir sürü insanız ama hiç kriz geçiren yok,beyin kanaması geçirdiğini sanan bir sürü insan var ama geçiren yok...Bunların hepsi zihnimizin bizi aldatmasından başka bişr şey değil.Her şey güzel olacak ve biz normal hayatlarımıza döneceğiz,Asla Umudunu Kaybetme.İlaç da terapide kendi beynimizde.Sağlıklı bir ömür dileğiyle HOŞGELDİNİZ.
Alt 25-04-2011, 21:27
HYMN HYMN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

HYMN is on a distinguished road

Şunu deneyin:

Bunları hissettiğiniz esnada bir yere uzanın ve bu hisleri sonuna kadar takip edin. Canınız çok sıkılacak. Çok rahatsız olacaksınız. Ama takip edin. İzleyin. Ne olduğunu ve işin nereye kadar gittiğini görün. Bu durum sizi rahatlatacaktır.
Alt 25-04-2011, 21:34
kartanesi
Ziyaretçi

Alıntı:
merhaba, benzeri şeyleri bende yaşıyorum, bunlar hep değişen endişeler şeklinde beynimin içinde dönüyor ama pa dan olduğunu kabul edip kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum. gevşeme egzersizleri çok etkili oluyor tavsiye ederim. kendimizi telkin etmeyi bilmek ve bizim gibilerle hislerimizi paylaşmaksa benim için en etkili ilaç...
Alt 25-04-2011, 21:35
kartanesi
Ziyaretçi

Gevşeme Egzersizi Örneği:
Rahat edeceğiniz bir koltuğa oturun.
Gözlerinizi kapatıp tüm dikkatinizi toplarken uzuvlarınızı kasıp daha sonrada gevşetecek pozisyona girin.
Ellerinizi sımsıkı yumruk yapıp yaklaşık olarak üç saniye sıkın, daha sonra gevşetin ve bu gevşemeyi beş saniye sürdürdükten sonra tekrardan ellerinizi sımsıkı yumruk yapıp yaklaşık olarak üç saniye sıkın, daha sonra tekrardan beş saniye kadar gevşetin.
Daha sonra yukarı çıkarak kollarınızı gerin. Adeta önünüzde bir duvar olduğunu farzederek avuç içleriniz duvara değermiş gibi kollarınızı ileri doğru uzatıp kasın, bir yay gibi gerilen kollarınızı yaklaşık üç saniye kadar sonra gevşetmek için kucağınıza bırakın.
Beş saniye kadar dinlendirdikten sonra tekrar avuç içleriniz duvara değermiş gibi kollarınızı ileri doğru uzatıp kollarınızı kasın ve tekrar gevşetip dinlendirin.
Sıra omuzlarınıza geldiğinde kafanızı hiç kımıldatmadan omuzlarınızı yukarı doğru kaldırın, kulaklarınıza değdirecekmiş gibi yaklaşık üç saniye kadar kasın. Omuzlarınızı aşağıya yavaşça düşürerek kaslarınızı gevşetin. Beş saniye dinlendirdikten sonra kafanızı hiç kımıldatmadan omuzlarınızı tekrardan kulaklarınıza değdirecekmiş gibi yukarı doğru kaldırın ve yaklaşık üç saniye kadar kasın. Omuzlarınızı aşağıya yavaşça düşürerek kaslarınızı gevşetin. Beş saniye omuz kaslarınızı rahatlattıktan sonra yüzünüze ve kafanıza geçin:
Alnınızı kasın; kaşlarınızı saçlarınıza doğru kaldırıp alnınızı kasın veya kaşlarınızı çatın. Üç saniye kadar kastıktan sonra gevşetin, alnınızın her noktasının gevşediğini düşünün. Beş saniye gevşettikten sonra tekrardan alnınızı kasın üç saniye kadar kasılı tuttuktan sonra yine yavaşça gevşetin.
Gözlerinizi sımsıkı yumun ve göz kapaklarınızı kasın yaklaşık üç saniye kadar kastıktan sonra yavaş yavaş gevşeterek beş saniye kadar gevşek pozizyonda bıraktıktan sonra tekrardan kasıp aynı işlemi gerçekleştirin.
Dudaklarınıza gelin dudaklarınızı sımsıkı bir biçimde birbirine bastırın ve üç saniye kadar gerginleştirdikten sonra yavaşça gevşetin beş saniye kadar gevşek pozizyonda bırakarak rahatlatın. Tekrardan dudaklarınızı sımsıkı bir biçimde birbirine bastırın ve üç saniye kadar gerginleştirdikten sonra yavaşça gevşetin beş saniye kadar dinlendirin.
Daha sonra çenenize geçin tüm dikkatinizi çenenizde toplayarak dişlerinizi sımsıkı birbirine bastırın üç saniye kadar gergin tutarak yavaşça gevşetin ve beş saniye kadar iyice gevşetin. Tekrardan dişlerinizi sımsıkı birbirine bastırın üç saniye kadar gergin tutarak yavaşça gevşetin ve beş saniye kadar iyice gevşetin.
Şimdi de boynunuza geçin; başınızı öne doğru eğerek çenenizi göğsünüze bastırarak boynunuzu gerin üç saniye kadar gergin tutarak başınızı yavaşça kaldırın. Boyun kaslarınızı yavaşça beş saniye kadar iyice gevşettikten sonra tekrardan başınızı öne doğru eğerek çenenizi göğsünüze bastırarak boynunuzu gerin üç saniye kadar gergin tutarak başınızı yavaşça kaldırın. Boyun kaslarınızı yavaşça beş saniye kadar iyice gevşettikten sonra karın kaslarınıza geçin.
Karın kaslarınızı sanki birisi karnınıza yumruk atıyormuş gibi gerili tutun. Üç saniye sonra kaslarınızı yavaşça gevşetin ve beş saniye kadar daha da rahatlatın. Ardından karın kaslarınızı tekrardan kasın ve yavaşça beş saniye kadar gevşetin.
Sıra bacak kaslarınıza geldi ayaklarınızı ileriye doğru uzatıp her iki bacağınızı yukarı kaldırın. Böylece bacak kaslarınız gerilecektir. Üç saniye kadar bacaklarınız gerilmiş vaziyette durduktan sonra yavaşça indirerek bacaklarınızı rahatlatın ve beş saniye kadar iyice gevşetin. Tekrardan bacaklarınızı ileriye doğru uzatıp bacaklarınızı kaldırın üç saniye kadar gerili tuttuktan sonra beş saniye kadar yavaşça indirerek gevşetin.
Vücudunuzun kaslarını gerip, gevşeterek gevşemenin ne olduğunu anlayana kadar haftalarca bu işleme devam edin. Birkaç hafta düzenli olarak günde birkaç kez yaptığınız bu egzersizi iyi öğrendikten sonra bu egzersizi sadece kaslarınızın gevşediğini düşünerek yapın.
Yukarıdan aşağıya doğru olmak şartıyla: parmaklarınızdan başlayarak aklınızdan kendi kendinize parmaklarınızın gevşediğini düşünün. Sonrasında tekrardan parmaklarınızın daha da gevşediğini düşünün.
Ve kollarınıza geçip, kollarınızın gevşediğini külçe gibi kucağınıza yığıldığını düşünün.
Omuzlarınıza geçin ve omuzlarınızın gevşediğini düşünün. Hatta omuzlarınızın üstüne bir ağırlık konmuşçasına iyice çöküp kendini aşağıya bırakmış gibi iyice gevşediğini düşünün.
Yüzünüze geçip, yüzünüzün gevşediğini düşünün.
Yüzünüzün daha da gevşediğini düşünün.
Alın bölgesinin gevşediğini düşünün.
Alın bölgesinin daha da gevşediğini düşünün.
Göz kapaklarınıza geçin ve göz kapaklarınızın gevşediğini düşünün.
Göz kapaklarınızın daha da gevşediğini düşünün.
Çene bölgesine geçin. Çenenin ve çene kaslarının gevşediğini düşünün.
Çene kaslarınızın daha da gevşediğini düşünün.
Dudaklarınızın gevşediğini düşünün.
Dudak ve ağız kaslarınızın daha da gevşediğini düşünün.
Yüzünüzün ve kafanızın iyice gevşediğini düşünün.
Yüz ve kafa kaslarınızın daha da gevşediğini düşünün.
Karın bölgesine geçin ve karın kaslarınızın gevşediğini düşünün.
Karın kaslarınızın daha da gevşediğini düşünün.
Bacaklarınızın gevşediğini düşünün.
Bacak kaslarınızın daha da gevşediğini düşünün.
Ayaklarınıza geçin ve ayaklarınızın gevşediğini düşünün.
Ayaklarınızın daha da gevşediğini düşünün.
Derin nefesler alın. Aldığınız derin nefesler sizi germeyecek ve sıkmayacak derinlikte olsun. Aldığınız her derin havayı içinize alırken yavaş ve bırakırken daha yavaş bırakın. Bu nefes egzersizini yaklaşık olarak, saymadan yedi sekiz kere alıp verin. Olduğunuz yerde biraz dinlendikten sonra yavaşça gözlerinizi açıp kalkın.
Alt 25-04-2011, 21:37
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

burnumdaki basınç neredeyse bütün gün var aslında. kafamın içinde ara ara hissediyorum. zaten kafadaki o basınçla bütün gün zor olurdu muhtemelen. psikolojik olduğunun farkındayım, çok tedirgin olmamaya çalışıyorum, aslında çok da tedirgin değilim ancak bu durum katlanılmaz oluyor bazen. psikolojik olduğunu kabul edip, çok da telaş yapmıyorsam neden geçmiyor diye çok moralim bozuluyor. sanırım yılların getirisi bu durum. şu an bu durumu her ne kadar sakin karşılamaya çalışsam ve başarıyorum desem de, demek ki artık tüm sinirlerim hassaslaşmış.. umarım kalıcı değildir.. ama bu durumu yaşayan arkadaşlar varsa paylaşmalarını dilerim.
Alt 25-04-2011, 23:49
sedefirem sedefirem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

sedefirem is on a distinguished road

Alıntı:
burnumdaki basınç neredeyse bütün gün var aslında. kafamın içinde ara ara hissediyorum. zaten kafadaki o basınçla bütün gün zor olurdu muhtemelen. psikolojik olduğunun farkındayım, çok tedirgin olmamaya çalışıyorum, aslında çok da tedirgin değilim ancak bu durum katlanılmaz oluyor bazen. psikolojik olduğunu kabul edip, çok da telaş yapmıyorsam neden geçmiyor diye çok moralim bozuluyor. sanırım yılların getirisi bu durum. şu an bu durumu her ne kadar sakin karşılamaya çalışsam ve başarıyorum desem de, demek ki artık tüm sinirlerim hassaslaşmış.. umarım kalıcı değildir.. ama bu durumu yaşayan arkadaşlar varsa paylaşmalarını dilerim.
tabi ki hepsi yaşandı.....ve çok şükür geçti...eğer benim mesajlarımı okuduysan hikayemi öğrenmişsindir...bu arada psikolog ve ilaç vs...ne durumda ...4 yıl nasıl geçti....ne sonuçlar alındı?
Alt 26-04-2011, 00:06
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

Alıntı:
sedefirem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
tabi ki hepsi yaşandı.....ve çok şükür geçti...eğer benim mesajlarımı okuduysan hikayemi öğrenmişsindir...bu arada psikolog ve ilaç vs...ne durumda ...4 yıl nasıl geçti....ne sonuçlar alındı?
okumaya başlıyorum hemen mesajlarını.. 4 yıl vallahi nasıl geçti, inan bilmiyorum. o kadar zor geçti ki.. 4 yıla bir baktım şimdi de sürekli bir tetikte olma hali, korku, endişe.. başka bir şey yok ilk 6 ay ilaç kullandım sonra bıraktım ilaç ve psikiyatrist olayını. çözüm getirmeyeceğini düşündüm. ama 1 yıldır psikiyatriste gidiyorum, terapi alıyorum..

şimdi de ayaklarımın içi kaynamaya başladı. te allahım
Alt 26-04-2011, 00:15
sedefirem sedefirem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

sedefirem is on a distinguished road

Alıntı:
okumaya başlıyorum hemen mesajlarını.. 4 yıl vallahi nasıl geçti, inan bilmiyorum. o kadar zor geçti ki.. 4 yıla bir baktım şimdi de sürekli bir tetikte olma hali, korku, endişe.. başka bir şey yok ilk 6 ay ilaç kullandım sonra bıraktım ilaç ve psikiyatrist olayını. çözüm getirmeyeceğini düşündüm. ama 1 yıldır psikiyatriste gidiyorum, terapi alıyorum..

şimdi de ayaklarımın içi kaynamaya başladı. te allahım
sen dinledikçe bi yenisi çıkar....nasıl yani bu da mı psikolojik,yok olamaz yaaa bişeyim var kesin dersin....bir an bi rahat gibi olursun bu seferde iyi halinden korkarsın tekrar kötü olmaktan-heran bişey çıkmasından .......inan dinlemeyi bıraktığın anda hepsi azalarak bitiyooooo.......
Alt 26-04-2011, 08:35
erhan07 erhan07 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

erhan07 is on a distinguished road

Alıntı:
slm aynı sıkıntıları ende yaşamaktayım vebenim birde bunun yanı sıra boğazımada birşey var hissi sanki boğazım kapanıcak veben tıkanıp ölücem hisside bende inanılmaz boyutta öksüre öksüre bir kalıyorum hepsi panın bir oyunu ama takmamak elde deyil

Seçenekler
Stil