Geri git   Panik Atak Forum > Paylaşım Bölümü > Hikayeler-İlişkiler

Seçenekler Stil
Alt 10-05-2006, 13:11
hulasa hulasa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

hulasa is on a distinguished road
Standart İÇİMİZDEN

ANADOLUNUN HİKAYELERİ

Arkadaşlar,sizlerle Kurtuluş Savaşında cereyan eden yaşanmış ve hoşunuza gideceğini umduğum öyküleri sizlerle paylaşmak istedim;

MISIR ÇORBASI

Kurtuluş savaşının yokluk yıllarıdır.savaş bitmiş birçok çocuk yetim kalmıştır.Yetim kalan 3 aylık Süleyman’nı annesi hastalanarak ölmüş ve bakımı da Şehit babasının ağabeysinin üzerine kalmıştır.ve de 6 aylık çocuğu da vardır.Kıtlık yıllarında en iyi yiyecek mısır çorbası olduğundan çocuklara mısır çorbası ile beslenmektedir. Yetim kalan Süleyman’a yengesi bakmaktadır. Mısır çorbası piştikten sonra üzerinde yağı birikir ve bu tadı hoş olmadığından değersiz sanılarak atılır işte bu değersiz kısmını Süleyman’a yedirir sulu ve güzel yerlerinden de kendi çocuğuna verir. Gel zaman git zaman Süleyman kilolu ve sağlıklı olurken kendi çocuğunun hırık ve zayıf olmasına bir anlam veremez.

Çevresindeki herkes onu taktir etmektedir. Köyde herkes yetim çocuğuna ne kadar iyi baktığını söyleyip dururlar. Oysaki Süleyman’ın yengesi bunun niçin böyle olduğunu bilememektedir.

PAROLA

Yine savaş yıllarıdır.Rum çeteleri Türk köylerine baskınlar yaparlar.Birçok Türk köyleri kendilerini yerel milis kuvvetlerle savunmaya çalışırlar.Köyün etrafına hendekler kazılarak gece nöbet tutarlar. Köyde her yatsı namazında o gecenin parolası imam tarafından açıklanır. O gecenin parolası ise ‘KEDİ’dır Köyün yaşlılarından LAZ EMİN dayı nın ineği kaçmıştır onu aramaya çıkar, Siperde arkadaşı dur ceker
-Parola
diye bağırır
laz Emin dayı
_Ola pisiktür da der
siperdeki tekrar parola der
-Neden anlamıysun imam pisuk dedi da’der
biraz daha yakmlaşınca;
Emin dayının karanlıkta gözleri parlamaktadır ve göz göze gelirler;
-Gözlerin de kedi gibi parlıyor Emin dayı
-ha şunu pileydun
Alt 10-05-2006, 13:48
yıkılan kule
Ziyaretçi

Standart MISIR ÇORBASININ DEVAMINI MERAKLA BEKLİYORUM

LÜTFEN SAYIN PANDAŞIM HULASA SONUNDA NE OLMUŞ ÇOK GÜZEL BİR YAZI BU YAZIDA DEĞERSİZ ÖNEMSİZ SAYDIĞIMIZ BİR ÇOK ŞEY OKADAR ÖNEMLİ Kİ HAYATTA BUNUN FARKINA VARILMASI GEREKTİĞİNİ ANLADIM YANİ SAHİP OLDUĞUMUZ ÖNEMSİZ SAYDIĞIMIZ HERŞEYİ BİZİM İÇİN NEKADAR ÖNEMİ OLDUĞUNU ANLAMALIYIZ OKADAR SİTEDE GÜZEL YAZILAR YAZIYORSUNUZ Kİ İNSAN BAŞKA YAZISI YOKMU DİYESİ GELİYOR DAİMA YAZILARINIZI MAKALELERİNİZİ ZEVKLE OKUYORUM ÇÜNKÜ ANLATIMIZ ÇOK GÜZEL VE ZEVKLİ DEVAMINI CANI GÖNÜLDEN BEKLİYORUM SAYGILARIMLA AMA LÜTFEN SİTEDE MISIR ÇORBASININ DEVAMINI YAZARSANIZ SEVİNECEĞİM
Alt 10-05-2006, 14:05
hulasa hulasa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

hulasa is on a distinguished road
Standart Gerçek Hayat Hikayeleri

Kuşkusuz yakın tarihimizle ilgili kayıtlara geçmemiş ama dilden dile aktarılan Anadola'muzun, köylerinde özellikle savaş yıllarına ait yaşanmış binlerce hikayeler vardır.

Mısır corbası gibi bizim bu gün bolluk içinde yaşadığımız döneme göre o kıtlık yıllarında bulmak mümkün değildi.Mısır çorbası piştiğinde üzerinde mısır yağı ile birlikte lifleri birikir.Orta Karadeniz bölgesinde buna Çorbanın Kefini denir ve bu kefin kaşıkla temizlenerek çöpe atılır.Çınkü çok kötü bir tadı vardır. Oysaki içinde değirli vitamin ve minaraller mevcuttur. O yıllarda çorbanın içine yoğurt veya Ekşi( Elma Pekmezi) atılması durumunda buna paşa yemeği denir.

O yıllarda çocuk bakmak beslenmesini temin etmek başlı başına bir uğraş gerektiriyordu.Evet hikayedeki kadının kendi çocuğuna çorbanın sulu yerinden verirken,şehit cocuğuna çorbanın kefinini vermesi bilmeden başkasının çocuğunu iyi beslemiş oluyor.Hikayede vurgulamak istediğim buydu.

Hikayenin devamı da buraya kadar çünkü benim dinlediğim öyküyü iyi bir şekilde uyarlama yapmaya çalıştım.Umarım başarmışımdır.

Sevgilerimle

Seçenekler
Stil